Otrā pusē

Tik daudzi latvieši emigrēja no Latvijas kara šausmu dzīti. Viņi domāja, ka atgriezīsies. Pēc nedēļas mēneša. Viņi skaitīja dienas svežumā.

Cik gadus mēs jau esam saskaitījuši brīvībā?

Interesanti, ka šie cilvēki un viņu piederīgie neatgriežas dzimtenē. Nevar teikt mājās. Māju viņiem šeit īsti nav, ir tikai valoda, kas rada māju sajūtu arī svešumā.

Viņus nevar īsti vainot. Viņi ir kļuvuši par citas valsts iedzīvotājiem, asimilējušies, apguvuši jauno valodu. Tomēr, kāpēc?

Visinteresantākā doma, ko ir nācies dzirdēt, pastarpināti apjausmai, ka Latvijā nav iespēju, maz darba vietu, tās ir slikti apmaksātas (ekonomiska rakstura probēmas, kas atbaida cilvēkus no dzīves dzimtenē). Kāda amerikāņa (ar latvisku izcelsmi) teiktais dokumentālajā filmā “Dieva putniņi”.

Latviešiem Amerikā un latviešiem Latvijā ir pilnībā atšķirīgs domāšanas veids. Latvietis vienmēr atradīs iemeslu, kāpēc, nē.. Mēs Amerikā domājam citādi, mēs tveram katru jauno iespēju. Jums ir cita domāšana..

Līdz ar šo citātu saslēdzas ārzemju studentu stāstītais – sajūtas par studiju dzīvi Latvijā. Latvieši esot skarbi, dusmīgi un nepieklājīgi. Tādi, kas nemāk lietot vārdus – atvainojiet, piedodiet, paldies..

Protams, Tu tagad lasi un noteikti pie sevis atceries, kā pieturēji tantiņai durvis kāpņutelpā, kā pasveicināji apkopēju skolas gaitenī vai darbā, atceries, kā turpināji skatīties vienā punktā, kad zem saviem purngaliem sajuti kādus citus purngalus..

Ir vienkārši žēl, ka mēs turpinam vainot visus citus, tikai ne sevi. Žēl, ka mēs nemainamies. Vai Tev patīk pēc nedēļas nogales ārpus Latvijas atgriezties Rīgā vai kādā citā pilsētā, vai Tev patīk vairums pārdevēju centrāltirgū, vai Tev patīk sabiedriskā transporta kontrole, vai Tev patīk vairums skolotāju un pasniedzēju, vai Tev patīk lielākā daļa sevis?

Kāpēc “nē”?

Vai mēs tiešām negribam būt valsts, kurā gribās atgriezties, par kuras cilvēkiem atceroties silti smaidīt pat pēc 10 gadiem?

Tā jau ir, ka jāsāk ar sevi, taču vajag vairāk tādus, kas sāk ar sevi, lai cilvēki, tur ārpusē, pamana, ka ir citādāk, ka ir labāk, ka ir sasodīti forši!

 

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: