No šūpuļa līdz kapam.

Katram no mums ir sava iemīļotā lasāmviela, man viens no mīļākajiem žanriem ir biogrāfija, jo man patīk lasīt par reālu cilvēku piedzīvojumiem, īstām mīlestībām un traģēdijām, tā ir iedvesma dzīvot, nevis eksistēt.

Šobrīd lasu Maikla Džeksona biogrāfiju. Jāsaka lasās lēnu. Ar cik lielu prieku lasīju grāmatas pirmās rindas:

Kāpēc lai neteiktu ļaudīm arī to, ka esmu viesis no Marsa? Uzraksti, ka ēdu dzīvas vistas un pusnaktī dejoju mēnessgaismā. Viņi ticēs visam, ko tu teiksi, jo tu esi žurnālists. Bet, ja es, Maikls Džeksons, paziņotu: “Es esmu no Marsa un ēdu dzīvas vistas, un precīzi pusnaktī dejoju mēnessgaismā,” – viņi teiktu: “Eu, dzirdi, tam Maiklam Džeksonam tak nav labi ar galvu. Viņam bēniņos spuldzīte izdegusi! Nevar ticēt nevienam vārdam, ko šis saka.”

Maikls Džeksons Rendijam Taraborelli 1995. gadā

Gribētos, pēc šāda sākuma uzsist sev pa plecu un teikt: “Jepīt grāpī, ku labu profesiju izvēlējos”! Bet ne jau par to stāsts..

Esmu tikusi līdz 133 lapusei un tā valoda vairs neburbuļo, lasu sausus faktus, un man piemetās skumjas, par to cik gan grūta dzīve bijusi šim hamelionam, ceru, protams, ka vēlāk atklāsies jauns valodas izvirdums un interesanti notikumi, jebkurā gadījumā, zināt kaut ko par leģendām nekad nenāk pa skādi.

Vēl pavisam nesen beidzu lasīt grāmatu Ser. Richard Branson “Loosing virginity”. Tā ir grāmata angļu valodā, paša varoņa sarakstīta, līdz ar to daudz personiskāka, atklāj satriecošus faktus par sera ikdienu, ģimeni, piedzīvojumiem. Vislabāk palikuši atmiņā viņa piedzīvojumi gaisa balonā un viņa mātes bērnu audzināšanas stils. Tiešām lieliska grāmata, kuru būtu vērts izlasīt jebkuram, lai saprastu, nothing is imposible!Turklāt par angļu valodu nav jāuztraucas, lasās tiešām viegli, tā ierauj sevī nemanot un garie pārbraucieni sabiedriskajā transporta paskrien nemanīti. Pirms šīs autobiogrāfijas izlasīju arī paša Ričarda rakstītu grāmatu par biznesa vidi, īpaši noderīga varētu būt uzņēmējiem, mani varbūt mazliet garlaikoja, taču arī bija lasīšanas vērta. Tā ir Ričards Brensons “Kailā patiesība par biznesu”. Tā ir personība, kas ir apbrīnas vērta gan ģimenes dzīvē, gan brīvības un iespēju izmantošanā, gan biznesa, gan uzdrīkstēšanās ziņā! Tiešām, Ser. Richard Branson!

Esot Portugālē iesāku lasīt, bet diemžēl nepabeidzu, jo koferī nepietika vietas, lai iestūķētu līdzi, vēl vienu lielisku biogrāfiju – Bono, kas bija pasniegta vieglā intervijas veidā visas grāmatas garumā, lai arī angļu valodā, taču valoda bija tik sulīga, ka katra šūna sarāvās no prieka jau atkal pabeidzot nodaļu. ļoti priecātos, ja šī grāmata atkal nonāktu manās rokās, tā mani iedvesmoja ne mazums – get monkey off my back!

Kas vēl ir iekrājies manu biogrāfiju plauktiņā, ja runājam par pasaules slavenībām, tad tas ir arī viens no izcilākajiem ģitāristiem Eric Clapton. To gan lasīju latviešu mēlē, un arī aizrāva ne pa jokam. Biju tik ļoti safanojusies par šo mākslinieku, ka biju novilkusi viņa diskogrāfiju, skatījos viņa dzīvās uzstāšanās Youtube pieejamos video. Ēdu visu, kas bija saistībā ar viņu. Šobrīd, joprojām, manā topā ir viņa izpildītā “I shot the sheriff”, kas, manuprāt, skan fantastiski. Viņa mūzika ir klausīšanās vērta un dzīvesstāsts lasīšanas vērts, tiešām fantastiski! Tas kā mākslinieks ticis galā ar savām atkarībām, nespēj atstāt vienaldzīgu, turklāt ģitāristam kļūt kurlam, diez vai ir viegli, taču, ja mūzika ir dzīves aicinājums ne tas vien ir iespējams!

No šīs pašas sērijas grāmatām manās rokās nonāca arī nu jau aizsaulē aizgājušās baskājainās dīvas stāsts. Jāatzīst, grāmata bija pa plānu, līdz ar to manā atmiņā arī maz, kas palicis, tomēr, cik atceros bija interesanti. Viņas mūzika ir noskaņa, tā nav ballīte!

Visbeidzot tiem, kas aizrāvušies ar mūziku, iesaku izlasīt mūsu pašu Rudaka grāmatu “Rokupācija”, daudz kas atklājas no aizkulisēm un ikdienas, bieza, bet lasīšanai viegla. Turklāt ņemot vērā mūsdienu tehnoloģiskās īpatnības diezgan viegli varēsiet izsekot tā laika mūzikai, lai arī man tādi visādi mūziķi pie sirds īsti neiet, grāmata bija laba, valoda lieliska!

Kas vēl ievērības cienīgs ir gājis caur manām acīm, laikam vislabāk spētu pastāstīt bibliotēkas apmeklētāja kartīte, jo nopirktās grāmatas ir vieglāk atsaukt atmiņā. Atceros, ka Universitātes vajadzībām lasīju Kārļa Ulmaņa biogrāfija, man tas joprojām šķiet labākais no mājasdarbiem, atgādināja literatūras stundas, darbu analīzi. Kārlis bijis varens cilvēks ar skaistiem ideāliem. Grāmata dikten iedvesmoja, ļāva palūkoties uz mūsdienās melno politiķa profesiju caur zelta maliņas prizmu. Bija silti un tas laikam ir galvenais. Diemžēl šīs grāmatas vāka attēlu man neizdevās atrast.

Šīs ir spilgtākās izlasītās biogrāfijas, kuras atceros, neizpaliek arī dažādi žurnālraksti par ievērojamu cilvēku dzīvesstāstiem, pēdējais spēcīgākais bija raksts krievu valodā par Paolo Koelju, kuru lasīju Portugālē.

Advertisements
Tagged

2 thoughts on “No šūpuļa līdz kapam.

 1. Miķis Edžulsons saka:

  Vēl tīri ok biogrāfiskas grāmatas ir “Džons Lenons un Joko Ono”, arī “Uz autostrādes: Bobs Dilans”.

  Ja kas, atkāpjoties no tādām globālām megazvaigznēm, var parakāties plauktos pēc mūsu pašu tautiešiem, ViA biblenē točna zinu, ka ir īsa bio par Ojāru Grīnbergu, ir par N.Bumbieri un Lapčenoku utt. Zini, visai interesanti.

  M.Džeksona grāmata man stāv plauktā vēl plēvē iefasēta. Droši, ka ātrāk par vasaru klāt nepieķeršos.
  Par Rokupāciju piekrītu, ka viegli lasās, izrāvu cauri div’ dienās, ka nemetas!

  Un vēl ir plāns reiz iepirkt vienu īpašu grāmatu. Biogrāfiju… ģitārai. 🙂 David Gilmour melajam Fender Stratocaster.

  • gingerjol saka:

   Par Džonu Lenonu jau labu laiku gribu kko sameklēt, paslikti ir tas, ka man gribētos lasīt angliski, bibliotēkās ar to angļu valodu, cik esmu vērojusi, nav īsti uz Tu..

   Paldies par ieteikumiem, būs kkas vēl jāpalasa, noteikti 😉

   Par to “ģitārbiogrāfiju” gan nebiju neko dzirdējusi, būs jāiegoogle 😀

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: